Jakie bakterie znajdują się w mleku?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Jakie bakterie znajdują się w mleku?

W wyniku braku odpowiedniej higieny doju mleko surowe może zostać zanieczyszczone enzymami pochodzenia bakteryjnego. Ich rozwój prowadzi do obniżenia jakości mleka i wytwarzanych z niego produktów. Całkowite wyeliminowanie mikroorganizmów z mleka nie jest możliwe, jednak ogólna liczba drobnoustrojów jest wyraźnie określona w rozporządzeniach Komisji Europejskiej. Sprawdźmy, czy w mleku znajdują się tylko niepożądane bakterie i w jaki sposób można zbadać ich ilość?

Patogenne bakterie w mleku

higieniczna mleka surowego zależy od takich czynników jak stan zdrowotny krów, warunki higieniczne gospodarstwa i higiena udoju oraz warunki przechowywania mleka. Tylko mleko surowe najwyższej jakości jest przydatne technologicznie. Dominującymi mikroorganizmami w mleku surowym są bakterie psychrotrofowe oraz bakterie mezofilne, powszechnie występujące w środowisku naturalnym. Do ich rozwoju w mleku mogą przyczynić się przykładowo nieodpowiednio czyszczone dojarki lub zbiorniki chłodzące. Zgodnie z rozporządzeniem WE nr 1662/2006 z dnia 6 listopada 2006r. w mleku surowym nie może występować więcej niż 100 tysięcy drobnoustrojów na 1 mililitr.

Mleko surowe, przeznaczone do spożycia po zapakowaniu podlega jeszcze bardziej restrykcyjnym przepisom – w jego 1 ml nie może znajdować się więcej niż 50 tys. drobnoustrojów. Ilość bakterii gronkowca złocistego w 1 ml nie może przekraczać 500, natomiast bakterii szczepu Salmonella nie może być wcale. Ilość drobnoustrojów ocenia się na podstawie średniej geometrycznej, którą wylicza się z 4 badań w okresie 2 miesięcy lub 3 badań w okresie 3 miesięcy.

Testy na bakterie w mleku

Troska o zdrowie krów i czyste udoje to gwarancja, że mikroflora saprofityczna będzie nieliczna i utrzyma się na poziomie kilku tysięcy komórek w 1 mililitrze. Pamiętajmy, że mleko, które nie spełnia ustalonych kryteriów jest eliminowane z obiegu i może skutkować nałożeniem wysokich kar pieniężnych. Badanie można zlecić laboratorium zewnętrznemu lub skorzystać z innowacyjnych testów do samodzielnego użytku. Test na bakterie w mleku pozwala zwiększyć wydajność produkcji i zyskać cenne informacje o kondycji stada.Znając rodzaj i ilość bakterii w mleku można szybko podjąć działania zapobiegawcze w razie wykrycia chorób w stadzie i przyspieszyć w ten sposób postęp hodowlany.

Peel Plate AC służy do wykrywania i oznaczania liczby bakterii tlenowych w mleczarstwie, produktach spożywczych oraz próbkach wody. Próbka lub ekstrakt próbki naniesiony jest i inkubowany przez 48 godzin w 32°Cdla produktów mlecznych i 35°C dla innych produktów. Peel Plate AC przeznaczony jest dla laboratoriów mikrobiologicznych, ale może być również wykorzystywany przez farmerów, przetwórców mleka i magistrat wodny. Czułość metody jest większa niż 1 CFU/mL badanej próbki. Zakres ilościowy to 25 do 250 CFU/mL.

Nowoczesne analizatory mierzą zarówno liczbę bakterii jak i komórek somatycznych w czasie krótszym niż 10 minut i wykorzystują technologię cytometrii przepływowej.Pozwalają one określić liczbę i skład drobnoustrojów saprofitycznych i chorobotwórczych, łącznie z ich metabolitami i toksynami. Metody instrumentalne wykorzystują barwniki fluorescencyjne lub zjawisko przewodnictwa elektrycznego w pożywce. Wyniki kalibrowane są metodą płytkową.

Baterie w mleku na zdrowie!

Bakterie w mleku to nie jedyne mikroorganizmy, jakie w nim znajdziemy. W mleku znajdują się również pożyteczne bakterie czyli probiotyki. To specjalnie wyselekcjonowane szczepy mikroorganizmów, które kolonizują się w przewodzie pokarmowym i wykazują prozdrowotny wpływ na organizm człowieka. Regulują pracę jelit, zapobiegają negatywnym skutkom antybiotykoterapii, poprawią odporność, wykazują działanie antynowotworowe, obniżają poziom cholesterolu we krwi, łagodzą objawy AZS i zespołu jelita drażliwego, zwalczają ból przy kolkach niemowląt i skutecznie pomagają w walce z nietolerancją laktozy. Probiotyki chronią dziecko przed alergiami pokarmowymi i skórnymi, otyłością czy infekcjami układu pokarmowego i oddechowego. Liczbę probiotyków w mleku można również sprawdzić z wykorzystaniem nowoczesnych testów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.